خواهر اطلاعات بابک زنجانی اخبار اقتصادی و بازرگانی

خواهر: اطلاعات بابک زنجانی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی در تاخیر برخورد با احمدی‌نژاد حکمتی وجود دارد / اژه‌ای

معاون اول قوه قضاییه گفت: من در کمتر پرونده‌ای بوده است که گفته باشم پیگیری آن به مصلحت نیست، در مورد پرونده احمدی نژاد نیز این را گفتم که در تاخیر برخورد با شخ

در تاخیر برخورد با احمدی‌نژاد حکمتی وجود دارد / اژه‌ای

اژه ای: در تاخیر برخورد با احمدی نژاد حکمتی وجود دارد

عبارات مهم : قانون

معاون اول قوه قضاییه گفت: من در کمتر پرونده ای بوده است که گفته باشم پیگیری آن به مصلحت نیست، در مورد پرونده احمدی نژاد نیز این را گفتم که در تاخیر برخورد با شخص ایشان -نه اطرافیان-حکمتی وجود دارد. تنها موردی که در طول این چند سال اخیر چنین چیزی گفته ام، همین مورد بوده است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای ظهر امروز در نشست بررسی عملکرد قوه قضاییه با عنوان «از گفت وگوی تمدن ها تا عدالت خواهی و اعتدال» در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در دستگاه قضایی پرسشها زیاد داریم. مسایلی وجود دارد که دانشجویان بتوانند به ما کمک کنند. یک مساله طولانی شدن پرونده ها به علت نظر کارشناسی هست. یکی از این موارد کارشناسی پزشکی هست. ما در خصوص چندین هزار تصادف در سال و مجروحان و جان باختگان آن نیازمند نظر پزشکی هستیم. چه مقدار نزاع در کشور داریم که تمام آن نیازمند نظر پزشکی هست. چه تعداد پرونده هایی داریم که افراد در کارخانه جات وظایفی دارند و بر اثر کار صدمه می بینند، باید تشخیص داده شود صدمه چیست و چه میزان باید جهت جبران خسارت در نظر گرفت.

در تاخیر برخورد با احمدی‌نژاد حکمتی وجود دارد / اژه‌ای

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه ما جهت تسریع نظر دکتر و عدم تکرار آن نیازمند نظر شما دانشجویان هستیم، یادآور شد: مساله دیگر این است که مردم علاقه مند به صحبت با مسئولان هستند تا مساله خود را در میان گذارند. چگونه می توان این امکان را فراهم کرد. اگر ما وظایف خود را کنار گذاریم، باز هم نمی توانیم به همه این درخواست ها پیگیری کرد. حقیقتا می خواهم مردم را ببینم چون هر بار مردم را ببینم، این جهت من بافایده هست. این توقعی که از سوی مسئولان و از طرف برابر از طرف مردم وجود دارد را چگونه می تواند تسریع کرد؟ باید این اقدام سریع و مطابق با واقع باشد تا انتظارات را برآورده کند.

وی اضافه کرد: مساله دیگری که نیاز به کمک دانشجویان دارد، این است که بعضی مسایل داخل پرونده ها را نمی توان به علت عدم اجازه شرع بازگو کرد. بعضی موارد را نیز قانون اجازه نمی دهد. خیلی راحت تر است که بتوان ماجرا را به صورت روایت بیان کرد. بعضی موارد را شرع اجازه نمی دهد و بعضی نیز قانون مجوز نمی دهد. یکی از مسایلی که ما گرفتار آن هستیم این است که قانون اجازه نمی دهد تا وقت صدور حکم قطعی مسایل یک پرونده را باز کنیم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: من در کمتر پرونده‌ای بوده است که گفته باشم پیگیری آن به مصلحت نیست، در مورد پرونده احمدی نژاد نیز این را گفتم که در تاخیر برخورد با شخ

معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: بارها جهت همین منظور به مجلس و دولت رفته ایم. اصل 165 قانون اساسی تاکید کرده که به غیر از 3 استثنا باید دادگاه ها علنی باشد. بقیه موارد را قانون مجلس مانع شده است است که تا صدور حکم قطعی حق انتشار عناوین اتهامی، نام شخص و… را ندارید. حتی اگر دادگاه علنی برگزار شود باز هم حق انتشار نداریم. از یک سو مردم توقع دارند مسایل بیان شود از دیگر سو قانون اجازه نمی دهد.

وی ادامه داد: آخرهای سال گذشته این قانونی که منع کرده مفاد دادگاه های علنی انتشار یابد تغییراتی داشت و گفته شد می تواند مسایل آن منتشر شود. این امر به شورای نگهبان رفت ولی ایراد به آن گرفته شد و امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام هست. ما این را در کمیسیون مجمع گفته ایم که دادگاه علنی جهت جامعه و قاضی و در بعضی موارد جهت متهم هم بافایده هست. هنگامی که فرد ببیند در برابر دیده شدن هست، تلاش می کند درست سخن گفته و مستحکم حکم دهد. این به نفع دستگاه قضایی است و موجب شفافیت می شود. من این امر را با تمام وجود در مجمع مطرح کرده ام که هنوز پیگیری به آن تمام نشده هست. تا تصویب نشود نمی توان بیان کرد وگرنه از من شکایت می شود. یک مورد هم بوده که من اسم نبردم ولی خبرنگار منتشر کرد. آن هم اینگونه بود که خبرنگار از من پرسید آیا فلان فرد دستگیر شده است است و من گفتم بله و او در این خصوص از من شکایت کرد.

محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: این ذهنیتی که در مردم وجود دارد که ما نمی خواهیم مساله را بیان کنیم، اینگونه نیست بلکه این امری قانونی است.

در تاخیر برخورد با احمدی‌نژاد حکمتی وجود دارد / اژه‌ای

وی در خصوص مساله مصلحت در پیگیری به مسایل قضایی گفت: من در کمتر پرونده ای بوده است که گفته باشم پیگیری آن به مصلحت نیست، در مورد پرونده احمدی نژاد نیز این را گفتم که در تاخیر برخورد با شخص ایشان -نه اطرافیان-حکمتی وجود دارد. تنها موردی که در طول این چند سال اخیر چنین چیزی گفته ام، همین مورد بوده است.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: اینکه گفته می شود در برخورد با پرونده ها برخورد دوگانه وجود دارد و یا تاخیر و تسریع در پیگیری وجود دارد، باید گفت بعضی پرونده ها شاکی داشته و یا گزارشی به قوه قضاییه در مورد آن به ما می رسد. از دیگر سو مواردی نیز وجود دارد که شاکی که شکایت نکرده و اگر آن مورد جنبه عمومی نداشته باشد، دادستان نمی تواند وارد مساله شود. همچنین ممکن است زمانی طول بکشد تا دستگاه‎های نظارتی به یک جمع بندی برسد، در این موارد نیز نمی توان به سرعت به مساله پیگیری کرد، اینطور هم نیست که هر پرونده ای که آمد، ثبت نشود، این فرمایش درست است و اگر موارد اینگونه ای هست، به ما گزارش دهید.

معاون اول قوه قضاییه گفت: من در کمتر پرونده‌ای بوده است که گفته باشم پیگیری آن به مصلحت نیست، در مورد پرونده احمدی نژاد نیز این را گفتم که در تاخیر برخورد با شخ

محسنی اژه ای گفت: گاهی اوقات مواردی است که سریع اعتراف می شود یا برعکس؛ مواردی وجود دارد که طرف در جرم ارتکابی کار خود را بلد بوده و ردی از خود به جای نگذاشته است و این پرونده وقت بیشتری می برد. اگر پرونده راکد باشد، این نقد صحیح است و اگر موردی باشد، باید به ما گزارش داده شود. این مسایل موردی هست. هنگامی که فردی که جرم روشنی انجام داده، سریعا به آن پیگیری می شود ولی بعضی موارد به این ترتیب نیست.

واژه های کلیدی: قانون | پزشکی | برخورد | پرونده | قانونی | قوه قضاییه | قانون اساسی | سخنگوی قوه قضاییه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs