خواهر اطلاعات بابک زنجانی اخبار اقتصادی و بازرگانی

خواهر: اطلاعات بابک زنجانی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی فروش ارزهای انباری رونق گرفت

دولت اعلام کرده که از امروز بازار ثانویه ارز را راه‌اندازی خواهد کرد؛ همان فضایی که تجار می‌توانند ارز خود را با قیمت توافقی معامله کنند. آن طرف میدان اما، فروش

فروش ارزهای انباری رونق گرفت

فروش ارزهای انباری رونق گرفت

عبارات مهم : بازار

دولت اعلام کرده که از امروز بازار ثانویه ارز را راه اندازی خواهد کرد؛ همان فضایی که تجار می توانند ارز خود را با قیمت توافقی معامله کنند. آن طرف میدان اما، فروش ارزهای انباری رونق گرفته هست.

به گزارش مهر، بازار ثانویه ارز از امروز(سه شنبه) راه اندازی می شود. همان بازاری که مدتها فعالان اقتصادی انتظار دستور راه اندازی اش را از سوی دولت داشتند. از همان روزهای ابتدایی شروع اجرای سیاست یکسان سازی قیمت ارز که دولت معامله هر دلار با نرخی غیر از ۴۲۰۰ تومان را به منزله قاچاق تلقی و آن را ممنوع اعلام کرد؛ بسیاری از فعالان اقتصادی از طریق نامه نگاری با مدیر جمهور و معاون اول وی، خواستار راه اندازی بازار ثانویه ارز شدند؛ به خصوص اینکه فعالیت صرافی ها نیز از سوی دولت، عملا متوقف شده است بود و بنابراین دلالان و واسطه های سودجو، بیش از هر وقت دیگری در این بازار نقش آفرینی می کردند.

بیست و یکم فروردین ماه بود که اسحاق جهانگیری، معاون اول مدیر جمهور به نمایندگی از دولت، فرمان اجرای سیاست یکسان سازی قیمت ارز را صادر کرد، تا امروز که نوزدهم تیرماه هست، حدود ۳ ماهی از شروع اجرای این سیاست می گذرد؛ ولی تا این لحظه، دولت به هیچ عنوان نپذیرفته بود که نرخی به غیر از ۴۲۰۰ تومان را جهت دلار به رسمیت بشناسد؛ اگرچه اکنون هم که بازار ثانویه ارز راه اندازی شده است و قرار است که کار خود را با معامله دلارهای ناشی از ۲۰ درصد از صادرات غیرنفتی که از شمول ارایه ارز خود به سامانه نیما مستثنی شده است اند، شروع کند، دولت هنوز هم حاضر نیست بپذیرد که قیمت دیگری جهت دلار به غیر از همان قیمت معروف، به رسمیت آشنا شود؛ به همین علت است که در اجرای سیاست معامله توافقی ارز میان صادرکنندگان و واردکنندگان در بازار ثانویه، گفته شده است که قیمت دلار همان ۴۲۰۰ تومان است و مابه التفاوت متعلق به ارزش دار شدن اظهارنامه های صادراتی است.

فروش ارزهای انباری رونق گرفت

دو روش معامله ارز در بازار ثانویه

بانک مرکزی می گوید که با انجام معاملات مربوط به ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی و تخصیص داده شده است ارز آن به واردات کالاهای مصرفی، در سامانه نیما به طور خودکار اطلاعات مربوط به قیمت توافق شده است مبادله ارز در سامانه اطلاعات بانک مرکزی موسوم به سنا قابل دسترس خواهد بود؛ ضمن اینکه بر اساس سیاست اعلامی، دو طرف می توانند هم از سامانه های تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت استفاده کنند که در این صورت ارز و ریال و امتیاز واردات صادرکننده مورد مبادله قرار می گیرد.

دولت اعلام کرده که از امروز بازار ثانویه ارز را راه‌اندازی خواهد کرد؛ همان فضایی که تجار می‌توانند ارز خود را با قیمت توافقی معامله کنند. آن طرف میدان اما، فروش

روش دوم آن است که این امکان در سامانه نیما وجود دارد که این بخش از صادرکنندگان بتوانند ارز خود را در سامانه مذکور، به قیمت رقابتی که به صورت عرضه و تقاضا تعیین می شود، بفروشند. البته در این میان دولت نقشی را هم جهت خالی نبودن عریضه، جهت صرافی ها در نظر گرفته هست؛ به این معنا که صرافی ها نیز به عنوان واسطه بین واردکننده و صادرکننده عمل کنند.

نکته حائز اهمیت در راه اندازی بازار ثانویه ارز، همان قیمت توافقی است که میان صادرکننده و واردکننده در نظر گرفته می شود. بعضی نگرانی ها تا پیش از این از قیمت گذاری های دستوری دولت جهت سقف این معامله وجود داشت و فعالان اقتصادی بر این باور بودند که هر گونه تعیین قیمت یا سقف قیمتی، باز هم منجر به بر هم زدن بازار می شود؛ در حالیکه اکنون بانک مرکزی اعلام کرده که جهت قیمت توافقی بازار ثانویه، سقفی تعیین نشده است.

دلالان در تب و تاب فروش بخشی از ذخایر خود

در این میان، به علت فضای بسته ای که دولت در اجرای سیاست یکسان سازی قیمت ارز ایجاد کرده بود، بازار غیررسمی شکل گرفته در حاشیه سامانه نیما، وقت مناسبی را جهت دلالان و واسطه های سودجو ایجاد کرده بود تا از سیاستگذاری هایی که دولت جهت شرایط سخت و غیرعادی بازار ارز بنا قرار داده بود، استفاده کرده و جهت خود دفتر و دستکی راه بیندازند. ولی در عین حال، این مردم عادی بودند که جهت نیازهای خرد خود به بازار مراجعه کرده و ارز را با قیمت های فضایی می خریدند. اگرچه بودند افرادی هم که از وحشت کم کردن ارز منابع مالی خود، به خریداران ثابت ارز در بازار تبدیل شده است بودند. قاچاقچیان را هم که نباید فراموش کرد.

فروش ارزهای انباری رونق گرفت

اکنون ولی با راه اندازی بازار ثانویه ارز که از امروز قرار است کار خود را شروع کند؛ بعضی خبرها حکایت از آن دارد که دلالان و دارندگان ارز که طی ماههای گذشته اقدام به خرید دلار و یورو کرده اند؛ در حال فروش بخشی از ذخایر خود از بیم کم کردن قیمت هستند؛ هر چه که باشد با تصمیم اخیر دولت، فضا جهت تامین بخشی از نیازها با قیمت توافقی از محل منابع حاصل از صادرات فراهم شده است و همین امر باعث می شود که تقاضا جهت خرید ارز در بازار آزاد نسبت به روزهای گذشته کم کردن یابد؛ بنابراین همین کم کردن تقاضا، خود بر منابع موجود ارزی در دست دلالان سایه افکنده و قیمت را در روندی قرار داده که تقریبا رو به کم کردن است.

از هفته گذشته که دولت سیاست بازار ثانویه را جهت اجرا در دستور کار قرار داده است تاکنون، قیمت دلار در دو کانال هفت هزار تومانی و هشت هزار تومانی در بازار غیررسمی، در نوسان هست؛ ولی با اعلام وقت راه اندازی این بازار، قیمتها کاملا در کانال ۷۰۰۰ تومانی قرار گرفته است و دلالان با آگهی فروش دلار و یورو با قیمت هایی به مراتب کمتر از هفته های گذشته، تلاش دارند تا بخشی از ذخایر انباری خود را در بازار عرضه کنند و همین امر هم قیمت را کم کردن داده است.

دولت اعلام کرده که از امروز بازار ثانویه ارز را راه‌اندازی خواهد کرد؛ همان فضایی که تجار می‌توانند ارز خود را با قیمت توافقی معامله کنند. آن طرف میدان اما، فروش

یکی از صرافان در گفتگو با مهر گفت: اگرچه هنوز خرید و فروش ارز به صورت اسکناس از سوی دولت جهت صرافان مجاز اعلام نشده هست، ولی بررسی ها، از مراجعات متعدد مردم جهت فروش ارز خود حکایت دارد. به این معنا که بعضی که دلار جهت سرمایه گذاری خریده بودند، با شنیدن خبر راه اندازی بازار ثانویه، احساس می کنند که باید تا قیمت پایین تر نیامده، منابع خود را بفروشند تا ضرر نکنند.

وی افزود: دلالانی هم که به صورت تلفنی اقدام به خرید و فروش کرده و شبکه هایی را جهت اطلاع رسانی قیمت های خود تشکیل داده اند، قیمت را کم کردن داده و زیر ۸ هزار تومان ارایه می کنند؛ ولی به هر حال هنوز هم بخشی از منابع خود را عرضه نمی کنند؛ در غیر این صورت بازار باید به طور طبیعی، کم کردن بیشتری را تجربه می کرد.

فروش ارزهای انباری رونق گرفت

این فعال بازار ارز اعتقاد است که در روزهای آینده، قیمت دلار و یورو از کم کردن بیشتری تبعیت می کند و بنابراین باید امیدوار بود که بازار به روند منطقی خود بازگردد. اگرچه این عنوان وقت بر است و مورد نیاز است که دولت در گام بعدی، معاملات اسکناس در صرافی ها را مجاز اعلام

کند تا بازار دلالی بشکند و قیمت ها متعادل شود.

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | اندازی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs